Maków Podhalański

Maków Podhalański to niewielka miejscowość położona w Beskidzie Makowskim. Dzielą go stosunkowo niewielkie odległości od Zakopanego oraz od Śląska, przez co może on stanowić znakomitą bazę noclegową dla turystów. Co warto zobaczyć w Makowie Podhalańskim i jak można tam spędzić czas?

Atrakcje Makowa Podhalańskiego

Maków Podhalański oferuje turystom przede wszystkim spokój oraz brak tłumów. Z miasta rozciągają się niezwykle malownicze widoki na góry, w których można aktywnie spędzać wypoczynek przez cały rok. Nie bez znaczenia jest również duży wybór noclegów, które przyciągają turystów wysokim standardem. Goście cenią sobie także regionalną kuchnię, której można skosztować po całym dniu zwiedzania.

Jednym z najsłynniejszych obiektów odwiedzanych przez turystów w Makowie Podhalańskim jest Sanktuarium Matki Bożej Makowskiej Opiekunki i Królowej Rodzin. Świątynia ta powstała w latach 20. XIX wieku. Na uwagę zasługują również pozostałości huty „Maurycy”, budynek Miejskiej Biblioteki Publicznej, liczne kapliczki oraz domy pochodzące z pierwszej połowy XIX stulecia. Okolice miasta również mają wiele do zaoferowania, czego najlepszym przykładem jest chociażby Zamek Suski w Suchej Beskidzkiej.

Zobacz również: Góry nad Bałtykiem

Jak można spędzić czas w Makowie Podhalańskim?

Jak już wcześniej wspomniano, w Makowie Podhalańskim można aktywnie spędzać czas o każdej porze roku. Latem można bowiem wędrować po górskich szlakach oraz zwiedzać miasto. To również doskonała pora na poznawanie innych zakątków polskich gór. Z Makowa Podhalańskiego warto wybrać się chociażby do Zakopanego, Wadowic, czy też Żywca. Co więcej, swoje wczasy można również wzbogacić o wypad na Słowację. Miłośników etnografii z całą pewnością zainteresuje Tydzień Kultury Beskidzkiej, który odbywa się w sierpniu.

Warto wybrać się na punkt widokowy i podziwiać okolicę!

Zimą natomiast można wykorzystać Maków Podhalański jako bazę do noclegów, a czas spędzać na stokach narciarskich. Miłośnicy białego szaleństwa z całą pewnością docenią tamtejsze trasy, a po całym dniu zregenerują siły w lokalach gastronomicznych. To także znakomita okazja na poznanie z bliska kultury ludzi mieszkających na co dzień na Podhalu. Może stanowić ona niemałą atrakcję zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci.

Sprawdź: Wczasy w Małopolsce

Położony na południu Polski Maków Podhalański przyciąga każdego roku wielu turystów z całego kraju. Doceniają oni noclegi o wysokim standardzie, doskonałą kuchnię regionalną oraz liczne atrakcje, które oferuje miasto i okolice. To znakomita propozycja na wczasy dla wszystkich, którzy lubią spędzać czas aktywnie, ale i dla tych, którzy cenią sobie spokój.