Kopalnia Soli w Bochni utworzona w 1248 r., jest najstarszą w Polsce kopalnią soli. Po zaprzestaniu wydobycia przekształcona została w muzeum i uzdrowisko. Udostępnione do zwiedzania są m.in. wykonane w solnej skale: Komora Wyżyn, Kaplica św. Kingi, Komora Kieratowa, stajnia Mysiur, komora Rabsztyn i najstarsze wyrobiska górnicze. Ekspozycja muzealna prezentuje historię górnictwa soli, dawne metody jej wydobywania, urządzenia i narzędzia górnicze oraz rzeźby wykonane w „białym złocie”. Od niedawna Kopalnię można zwiedzać podziemną kolejką lub skorzystać ze 140 metrowej zjeżdżalni.
Zamek w Dębnie, z XV wieku, to najlepiej zachowana rycerska rezydencja późnego gotyku w Polsce. Składa się on z czterech piętrowych budynków, które otaczają wyłożony kamiennym brukiem dziedziniec ze studnią. Ekspozycja wewnątrz pomieszczeń zamkowych pozwoli nam poznać dzieje zamku, zobaczymy jak wyglądała kiedyś Sala Rycerska, kaplica zamkowa, skarbiec czy starodawna kuchnia. Każdego roku we wrześniu odbywa się tutaj Turniej Rycerski „O złoty warkocz Tarłówny”, gromadzący zastępy uczestników i tysiące widzów.
Zamek z XIV wieku w Nowym Wiśniczu jest największą zachowaną barokową rezydencją obronną w Polsce. Zamek składa się z czterech dwupiętrowych skrzydeł zgrupowanych wokół wewnętrznego małego dziedzińca, z czterema charakterystycznymi narożnymi wieżami. Zamek posiada bogaty wystrój architektoniczny i malarski wnętrz.
Kompleks dworsko-parkowy w Kąśnej Dolnej jest jedyną zachowaną w świecie rezydencją wielkiego kompozytora i polityka Ignacego Jana Paderewskiego. Dworek pochodzący z początku XIX w. został przebudowany i zmodernizowany w 1897 r. na polecenie Ignacego Paderewskiego. We wnętrzach znajduje się muzeum poświęcone kompozytorowi.
Muzeum Etnograficzne w Tarnowie posiada jedyną w Polsce stałą ekspozycję prezentującą historię i kulturę Romów, w tym dokumenty i przedmioty użytkowe związane z życiem i wędrówką Cyganów. Na podwórzu znajduje się ekspozycja oryginalnych cygańskich wozów taborowych.
Muzeum Drogownictwa jest największą atrakcją turystyczną Szczucina. Jest to jedno z najciekawszych muzeów techniki w Polsce. Na obszarze około dwóch hektarów zgromadzono kilkadziesiąt starych maszyn i urządzeń drogowych: walców, ciągników a także bogaty zbiór znaków drogowych, słupów kilometrowych, urządzeń pomiarowych.
W podtarnowskim Pilźnie znajduje się Muzeum Lalek, powstałe na bazie pracowni specjalizującej się w lalkarstwie. Muzeum posiada dużą kolekcję lalek z całego świata, w tym duży zbiór lalek japońskich. Uzupełnieniem ekspozycji lalek są stare, nieraz bardzo rzadkie sprzęty kultu religijnego i codziennego użytku. W filii Muzeum w Lipinach znajduje się skansen, z miniaturowymi postaciami i budowlami z bajek.