Sucha Beskidzka

Sucha Beskidzka jest małym miastem w województwie małopolskim, powiecie suskim. Miasto położone jest na pograniczu Beskidu Małego oraz Beskidu Makowskiego, przez co zwiększają się jego walory wczasowe i wypoczynkowe.

Pomysłów na wypoczynek w Suchej Beskidzkiej jest wiele, a poniżej kilka z nich.

Baza noclegowa dla wypraw w góry.

W mieście jak i w jego bliskiej okolicy można znaleźć nocleg w hotelu czy gospodarstwie agroturystycznym. Pomysł na udany dzień to wczesna pobudka i marsz górskim szlakiem. A tych jest naprawdę sporo:

 • zielony szlak w kierunku Lipskiej Góry (625 m n.p.m.),
 • niebieski szlak przez Mioduszynę (633 m n.p.m.) w kierunku Makowa Podhalańskiego,
 • czerwony i czarny szlak w kierunku Zawoi.

Aktywny wypoczynek dla fanów białego szaleństwa.

Nocleg w mieście stanowi również wspaniałą bazę pod wypady na narty. W pobliżu Suchej Beskidzkiej znajdują się stoki narciarskie przyciągające turystów z małopolski i nie tylko, a wśród nich wyciągi:

 • Jędruś,
 • Wełcza (Zawoja Czatoża),
 • Leskowiec I,
 • Mosorny Groń,
 • Baca I, Baca II, Baca III,
 • Wojtek,
 • Bartek,
 • Czarny Groń,
 • Bogdanówka.

Turyści, którzy od sportowych wyzwań wolą spokojne wczasy również znajdą coś da siebie. W mieście jest wiele miejsc, które warto odwiedzić, a wśród nich:

Zamek Suski

Renesansowy zamek nazywany także Małym Wawelem, gdyż architektonicznie może przypominać słynny, krakowski zamek (w szczególności krużganki). Nazwa „Zamek Suski” pochodzi od Włocha Gaspara Castiglione, który poślubił polską szlachciankę i po przeprowadzce na polskie ziemie przyjął nazwisko Kacper Suski. Zamek ten dość często zmieniał właścicieli. Jego obecny wygląd zawdzięczamy Tarnowskim, którzy zadbali o jego rozbudowę. Obecnie w rezydencji mieści się muzeum, Miejski Ośrodek Kultury oraz biuro informacji turystycznej.

Karczma Rzym

Właśnie w tej karczmie można było spotkać biesiadującego Twardowskiego. Obecnie serwowane potrawy i napoje nawiązują do postaci słynnego alchemika, podaje się tu np. Diablik Twardowskiego i Napitek Zbójnicki. Sam budynek Karczmy Rzym z zewnątrz nie jest zbyt imponujący: drewniane smolistoczarne ściany i czterospadowy, gontowych dach. Wnętrze budynku zajmuje restauracja i kawiarnia, w których znajdują się liczne eksponaty sztuki ludowej. Karczma została ujęta w Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce.

Zespół klasztorny kanoników regularnych

W skład zespołu wchodzą kościół, plebania oraz piętrowy klasztor połączony arkadowym przejściem z kościołem. Kościół został wybudowany w 1614 roku, a 10 lat później przystąpiono do budowy klasztoru.

Fontanna na rynku

W 2005 roku, dla uczczenia 600-lecia powstania Suchej Beskidzkiej, na rynku został postawiony pomnik w kształcie podkowy, który jest jednocześnie fontanną. Z wnętrza fontanny wyłaniają się głowy Twardowskiego i diabła Mefistofelesa, a z nich wypływa woda.

Pamiątka po reżyserze Billym Wilderze

Wybitny reżyser i scenarzysta pochodził z Suchej Beskidzkiej, co miasto postanowiło uczcić nazywając jego nazwiskiem ulicę oraz wmurowując w płytę rynku tablicę pamiątkową.

Niezależnie od preferowanych form wypoczynku czy ulubionych sposobów na udane wczasy w obrębie Suchej Beskidzkiej warto zarezerwować nocleg i cieszyć się różnego rodzaju atrakcjami.