Sucha Beskidzka jest małym miastem w województwie małopolskim, powiecie suskim. Miasto położone jest na pograniczu Beskidu Małego oraz Beskidu Makowskiego, przez co zwiększają się jego walory wczasowe i wypoczynkowe.
Pomysłów na wypoczynek w Suchej Beskidzkiej jest wiele, a poniżej kilka z nich.
Baza noclegowa dla wypraw w góry.
W mieście jak i w jego bliskiej okolicy można znaleźć nocleg w hotelu czy gospodarstwie agroturystycznym. Pomysł na udany dzień to wczesna pobudka i marsz górskim szlakiem. A tych jest naprawdę sporo:
- zielony szlak w kierunku Lipskiej Góry (625 m n.p.m.),
- niebieski szlak przez Mioduszynę (633 m n.p.m.) w kierunku Makowa Podhalańskiego,
- czerwony i czarny szlak w kierunku Zawoi.
Aktywny wypoczynek dla fanów białego szaleństwa.
Nocleg w mieście stanowi również wspaniałą bazę pod wypady na narty. W pobliżu Suchej Beskidzkiej znajdują się stoki narciarskie przyciągające turystów z małopolski i nie tylko, a wśród nich wyciągi:
- Jędruś,
- Wełcza (Zawoja Czatoża),
- Leskowiec I,
- Mosorny Groń,
- Baca I, Baca II, Baca III,
- Wojtek,
- Bartek,
- Czarny Groń,
- Bogdanówka.
Turyści, którzy od sportowych wyzwań wolą spokojne wczasy również znajdą coś da siebie. W mieście jest wiele miejsc, które warto odwiedzić, a wśród nich:
Zamek Suski
Renesansowy zamek nazywany także Małym Wawelem, gdyż architektonicznie może przypominać słynny, krakowski zamek (w szczególności krużganki). Nazwa „Zamek Suski” pochodzi od Włocha Gaspara Castiglione, który poślubił polską szlachciankę i po przeprowadzce na polskie ziemie przyjął nazwisko Kacper Suski. Zamek ten dość często zmieniał właścicieli. Jego obecny wygląd zawdzięczamy Tarnowskim, którzy zadbali o jego rozbudowę. Obecnie w rezydencji mieści się muzeum, Miejski Ośrodek Kultury oraz biuro informacji turystycznej.
Karczma Rzym
Właśnie w tej karczmie można było spotkać biesiadującego Twardowskiego. Obecnie serwowane potrawy i napoje nawiązują do postaci słynnego alchemika, podaje się tu np. Diablik Twardowskiego i Napitek Zbójnicki. Sam budynek Karczmy Rzym z zewnątrz nie jest zbyt imponujący: drewniane smolistoczarne ściany i czterospadowy, gontowych dach. Wnętrze budynku zajmuje restauracja i kawiarnia, w których znajdują się liczne eksponaty sztuki ludowej. Karczma została ujęta w Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce.
Zespół klasztorny kanoników regularnych
W skład zespołu wchodzą kościół, plebania oraz piętrowy klasztor połączony arkadowym przejściem z kościołem. Kościół został wybudowany w 1614 roku, a 10 lat później przystąpiono do budowy klasztoru.
Fontanna na rynku
W 2005 roku, dla uczczenia 600-lecia powstania Suchej Beskidzkiej, na rynku został postawiony pomnik w kształcie podkowy, który jest jednocześnie fontanną. Z wnętrza fontanny wyłaniają się głowy Twardowskiego i diabła Mefistofelesa, a z nich wypływa woda.
Pamiątka po reżyserze Billym Wilderze
Wybitny reżyser i scenarzysta pochodził z Suchej Beskidzkiej, co miasto postanowiło uczcić nazywając jego nazwiskiem ulicę oraz wmurowując w płytę rynku tablicę pamiątkową.
Niezależnie od preferowanych form wypoczynku czy ulubionych sposobów na udane wczasy w obrębie Suchej Beskidzkiej warto zarezerwować nocleg i cieszyć się różnego rodzaju atrakcjami.