Wczasy w Małopolsce – co zobaczyć?

Małopolska to z pewnością jedno z najbardziej obfitujących w atrakcje i pomysły na wypoczynek województwo. Poza wieloma terenami zielonymi, pięknymi parkami narodowymi, których w Małopolsce jest aż 6 – czyli najwięcej w porównaniu z resztą województw – możemy zwiedzić bogactwa polskiej kultury w takich miastach jak tatrzańskie Zakopane, czy cudowny Kraków. 

Miasta pełne tradycji

Kraków, będący niegdyś stolicą Polski kryje w sobie wiele tajemnic, które warto odkryć. Tu skupia się cała polska tradycja i sztuka. Od zamku na Wawelu, przez średniowieczny Barbakan, przepiękny krakowski rynek wraz z kościołem mariackim, aż po Muzeum Narodowe w Krakowie. Nie da się ukryć, że aby zwiedzić całe miasto trzeba poświęcić naprawdę wiele dni. Jednak nie bez przyczyny Kraków jest jednym z pierwszych miast, które odwiedzi zagraniczny turysta. Jeśli chcesz poznać polskość, poznasz ją właśnie tutaj.
Kolejnym miastem, które trzeba odwiedzić jest zdecydowanie położone na tle Tatr – Zakopane. To tutaj skupia się inna sekcja kultury polskiej – kultura podhalańska. To tutaj kulturę Podhala rozwijał Stanisław Witkiewicz, aby każdy mógł poznać tutejszy klimat.

Wczasy nie mogą obyć się bez wspinaczki na Morskie Oko i Gubałówkę bądź dla bardziej wprawionych górołazów – na Giewont, Kasprowy Wierch, czy też Rysy. Dla wypoczywających spacerowiczów czekają pełne różnorodności Krupówki. Nie trzeba martwić się o dobre noclegi. Jest naprawdę sporo miejsc, które oferują w dobrych cenach pokoje dla całej rodziny bądź dla dwóch osób na kameralny wypoczynek. Jeśli nie zaplanujesz wcześniej noclegu, nie musisz się martwić, ponieważ miejsc noclegowych jest na tyle dużo, że z pewnością znajdziesz coś na ostatnią chwilę.

Warto zajrzeć również do ogromnej Kopalni Soli w Wieliczce, by poznać jej szeroką historię. W Oświęcimiu zaś warto poznać smutne miejsce jakim jest obóz w Auschwitz – Birkenau, aby zgłębić swoją wiedzę oraz oddać cześć ludziom, których pozbyto się w okropny sposób.

Małopolska zimą

Oprócz wspomnianych wcześniej możliwościach wszelkiego rodzaju trekkingów, po wielu szlakach, które oferuje Tatrzański Park Narodowy, warto wybrać się na południe Małopolski zimą. Możemy zarezerwować noclegi w Zakopanem, Białce Tatrzańskiej lub Bukowinie Tatrzańskiej, jak i w innych miejscach oferujących podobne usługi. Nasz wypoczynek można wzbogacić w wyjścia na stok narciarski lub na zimowy trekking, o ile warunki są sprzyjające.

Wypoczynek wśród natury

Jak już zostało wspomniane, w Małopolsce znajduje się aż 6 parków narodowych: Tatrzański, Babiogórski, Pieniński, Gorczański, Magurski oraz Ojcowski Park Narodowy. Każdy z nich oferuje wiele cudownych miejsc wartych poznania. Nasze wczasy możemy wzbogacić o zwiedzanie ruin Zamku w Ojcowie bądź wspiąć się na szczyt Trzech Koron w Pieninach. Jednak atrakcji jest wiele, wiele więcej i warto się z nimi zaznajomić. Z pewnością Małopolska jest jednym z najatrakcyjniejszych rejonów naszej ojczyzny, kolebką kultury oraz pięknej przyrody. Tutaj nie można przyjechać tylko raz. Tutaj chce się wracać.