Rabka-Zdrój

Turyści zmierzający z Krakowa w stronę Zakopanego zazwyczaj bezrefleksyjnie przemierzają zakorkowaną Zakopiankę, nie zwracając nawet uwagi na mijane miejscowości – a szkoda. Jest wśród nich bowiem kilka perełek, dla których warto zboczyć z tej trasy, a nawet zaplanować w nich kilkudniowe wczasy. Jednym z takich miejsc jest Rabka-Zdrój. Choć kojarzy się głównie z sanatoriami i parkiem zdrojowym, ma o wiele więcej do zaoferowania. 

Nie da się oczywiście ukryć, że najważniejsze atrakcje Rabki-Zdroju to te związane z jej naturalnym bogactwem, czyli solankami. Sercem całego miasta jest ogromny, zrewitalizowany niedawno Park Zdrojowy, w którym kryją się liczne fontanny, tematyczne kwietniki oraz niewielkie kawiarenki. Na obrzeżach parku znajduje się ogólnodostępna tężnia solankowa, zasilana zlokalizowanym tuż obok źródłem „Helena”, oraz pijalnia wód mineralnych, wspomagających leczenie wielu schorzeń. Ciekawym obiektem jest również Dom Solanki, niewielki budynek, w którym znajdują się ekspozycje dotyczące źródeł solankowych i niewielkie tężnie. 

Park Zdrojowy

Położenie Rabki-Zdroju pozwala również na aktywny wypoczynek. Miasto zlokalizowane jest w niewielkiej malowniczej kotlinie, u stóp Gorców i Beskidu Wyspowego, a zatem bez problemu można zaplanować tam kilka jednodniowych wycieczek. Najbliższym, a przy tym stosunkowo łatwym do zdobycia szczytem jest Maciejowa, na którą z centrum Rabki wejść można w około 2 godziny. Nagrodą za trud będą roztaczające się ze szczytowych łąk rozległe widoki na pasmo Beskidu Makowskiego, Babią Górę, a nawet Tatry. Z kolei w przeciwnym kierunku, na północ od Rabki, znajduje się Luboń Wielki, znany ze swoich stromych stoków i znajdującego się na szczycie schroniska o nietypowym kształcie. W tym przypadku jednak trzeba przygotować się na ponad 3-godzinne, mozolne podejście. Alternatywą dla górskich wędrówek może być za to niedługi spacer z centrum Rabki na Królewską Górę, gdzie stoi drewniana wieża widokowa, z której podziwiać można piękne górskie panoramy.

Osoby zainteresowane historią i góralskimi tradycjami również będą zadowolone z wczasów w Rabce. Znajduje się tu bowiem niezwykłe Muzeum im. Władysława Orkana, prezentujące świat górali zamieszkujących tę część Beskidów. Obejrzeć tu można tradycyjne stroje, dzieła ludowych artystów, artefakty związane z wiejskim rzemiosłem oraz pamiątki dotyczące patrona muzeum, poety będącego jednym z największych piewców gorczańskich pejzaży. Warto zajrzeć również do Muzeum Orderu Uśmiechu, związanego z tym słynnym odznaczeniem przyznawanym przez dzieci. Sam obiekt znajduje się na terenie Parku Rozrywki Rabkoland, który z kolei na pewno spodoba się najmłodszym turystom. 

Rabka-Zdrój może stanowić znakomitą alternatywę dla wypoczynku w stolicy polskich Tatr. Poza licznymi atrakcjami, oferuje również bogatą bazę noclegową, od niewielkich skromnych pokoi po hotele o wysokim standardzie, zatem każdy znajdzie tu coś dla siebie. A noclegi z widokiem na majestatyczne Gorce na pewno będą niezapomnianym przeżyciem.